Kuna w samochodzie. Jak pozbyć się kuny z samochodu
Bez wątpienia kuna jest uroczym ssakiem o pięknym futrze, niestety, potrafi też być uporczywym szkodnikiem, który chętnie gnieździ się w pobliżu człowieka. Często zamieszkuje garaże, budynki gospodarcze lub samochody. Kuny mogą być prawdziwym utrapieniem pod maską pojazdu. Gryzą kable, zanieczyszczają elementy auta i znoszą skarby z całej okolicy. Jak skutecznie walczyć ze szkodnikiem? Poniżej sprawdzone metody na pozbycie się kun z samochodu.
Po czym poznać, że w samochodzie jest kuna?
Niewielki ssak, jakim jest kuna, pozostawia specyficzne ślady, które zdradzają jego obecność. Kuna ma bardzo ostre zęby, których chętnie używa. W samochodzie, w którym się zjawiła, widoczne są pogryzienia przewodów i maty wyciszającej silnik. W dobrym świetle widać odciski łap, pod maską może unosić się też charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach, jaki pozostawia za sobą gryzoń. W samochodzie można znaleźć też różne przedmioty, które kuna tam przyniosła, mogą to być resztki jedzenia lub śmieci.
Sprawdzone sposoby na odstraszenie kuny
Walka ze szkodnikiem, jakim jest kuna, powinna być szybka i zdecydowana. Uszkodzenia w samochodzie mogą kosztować właściciela dużo, nawet po jednej wizycie zwierzęcia. Z tego względu warto też profilaktycznie zniechęcać kuny do zagnieżdżenia się pod maską samochodu. Poniżej sposoby na ochronę samochodu przed kunami:
- spraye odstraszające,
- zawieszki i woreczki zapachowe,
- urządzenia emitujące ultradźwięki,
- wyczyszczenie samochodu specjalnymi preparatami,
- osłony i zabezpieczenia silnika.
Jak widać, istnieje wiele metod radzenia sobie z kunami. Odstraszacze, które emitują ultradźwięki, umieszcza się pod maską. Są to nieduże urządzenia zasilane bateriami. Odgłos jest bardzo drażniący dla kuny, a niesłyszalny dla człowieka. Istnieje też możliwość zamontowania czegoś w rodzaju pastucha elektrycznego w samochodzie. Próba wtargnięcia szkodnika pod maskę wytworzy nieprzyjemny dla zwierzęcia impuls. Dobre rezultaty dają też zapachowe środki odstraszające gryzonie. Mogą być to spraye lub saszetki i zawieszki.
Czyszczenie samochodu po wizycie kuny
Po stwierdzeniu obecności szkodnika pod maską samochodu należy go dokładnie wyczyścić. Głównym celem tego zabiegu jest zatarcie zapachu kuny, która znakuje swój teren. Zmniejsza to prawdopodobieństwo, że szkodnik wróci do gniazda. W tym celu używa się specjalnych preparatów, które likwidują woń lub ją maskują. Preparat nakłada się na komponenty w samochodzie, a po chwili zmywa się go wodą. Po wyczyszczeniu samochodu i zneutralizowaniu zapachu kuny można zastosować spray odstraszający kuny. Warto zabieg powtarzać często, profilaktycznie. Zaleca się też regularnie zaglądać pod maskę samochodu, jeśli raz stwierdzi się obecność kuny.
Domowe sposoby na odstraszenie kuny
Istnieją również domowe metody walki z kunami. Uważa się, że zwierzęta instynktownie reagują na zapach psa. Z tego względu pod maską umieszcza się woreczki materiałowe wypełnione sierścią psa, podobnie działają włosy ludzkie. Drażniącym zapachem jest też woń naftaliny, niektórzy cenią sobie umieszczenie w okolicy silnika paru kulek naftaliny. Inną metodą, nieco kontrowersyjną, jest puszczanie głośnej muzyki w czasie spoczynku zwierzęcia, czyli w dzień. Właściciele ogrodów, w których trzymany jest pojazd, doceniają obecność kota. To zwinne zwierzę skutecznie odstrasza wszelkich nieproszonych gości z rodziny łasicowatych. Dobrze sprawdzi się też umieszczenie pod maską pojazdu popularnych zawieszek do toalety. Zapach środków czystości działa drażniąco na kuny.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Moje doświadczenie z tym szkodnikiem mówi, że warto spróbować wszystkiego naraz, albo przynajmniej paru z tych propozycji. U mnie dopiero takie kombo pomogło się pozbyć tego paskuda…