Prawo jazdy A – wszystko, co powinieneś wiedzieć A1, A2, AM… co oznaczają
Motocykl to idealny pojazd dla młodych ludzi, którym można poruszać się w cieplejsze dni roku. Dzięki niemu omija się korki oraz oszczędza się na paliwie. To świetny sposób na dojazd do szkoły lub do pracy. Należy jednak wiedzieć, że w Polsce pozwolenie na prowadzenie każdego rodzaju motoru możliwe jest dopiero po ukończeniu 24 roku. W jaki sposób młodsze osoby mogą uzyskać pozwolenie na jazdę na motorach? Poniżej najważniejsze informacje o kategorii A z podziałem na A1, A2 oraz AM.
Rozszyfrowanie kategorii prawa jazdy na motocykl
Polskie prawo pozwala poruszać się motocyklami, których pojemność silnika nie przekracza 125 ccm, o ile osoby te posiadają przez co najmniej 3 lata prawo jazdy kategorii B (dokument zezwalający na poruszanie się samochodem osobowym). Większa pojemność silnika podchodzi pod osobną kategorię, oznaczoną literą A. Istnieją też podkategorię, które powstały z myślą o młodszych osobach, które chcą poruszać się motorami. Poniżej lista wszystkich kategorii:
- Kategoria A,
- Kategoria A1,
- Kategoria A2,
- Kategoria AM.
Kiedy można zdawać prawo jazdy na motor?
Najwcześniejszą kategorią, którą można zdać, jest AM. Osoba posiadająca ten dokument może poruszać się motorowerem. Aby przystąpić do egzaminu trzeba mieć ukończone 14 lat oraz posiadać pisemną zgodę opiekuna prawnego. Wymagane jest badanie lekarskie, które wyklucza przeciwskazania zdrowotne. Kolejną możliwością jest uzyskanie kategorii A1, która zezwala na poruszanie się motocyklem o pojemności do 125 ccm (o mocy nie większej niż 0,1 kW/kg) lub trójkołowcem o mocy do 15 kW. Do egzaminu może podejść osoba, która ukończyła 16 lat. Kategoria A2 jest przeznaczona dla osób pełnoletnich, zdobycie jej pozwala prowadzić motory o mocy równej lub mniejszej niż 35 kW. Największe możliwości daje kategoria A.
Jak uzyskać zgodę na prowadzenie każdego motoru?
Kategoria A przeznaczona jest dla osób, które ukończyły 24 rok życia. Jeśli jednak ktoś posiada już kategorię A2, to po dwóch latach może przystąpić do egzaminu na kategorię A. Daje to możliwość uzyskania prawa jazdy na każdy motor już w dwudziestym roku życia, czyli aż 4 lata wcześniej.
Jak wygląda kurs na motor?
Osoby, które chcą prowadzić motor, muszą zapisać się na kurs. Można zrobić to na trzy miesiące przed ukończeniem wymaganego roku życia. Kurs składa się z zajęć teoretycznych oraz z praktycznych. Całość obejmuje łącznie 50 godzin nauki. Przez 30 godzin kursant uczy się zasad ruchu drogowego, poznaje znaki oraz budowę pojazdu. 20 godzin przeznaczonych jest na praktykę. Praktyczne zajęcia polegają na samodzielnej jeździe na motorze pod okiem instruktora. Po drodze instruktor porusza się za praktykującym kursantem w pojeździe oznaczonym „L”. Po zakończeniu kursu wymagane jest zdanie egzaminu wewnętrznego, który nadzorowany jest przez szkołę nauki jazdy. Następnie można zapisać się i przystąpić do egzaminu państwowego. Egzamin ten składa się z dwóch niezależnych części — z praktycznej oraz z teoretycznej. Z obydwóch egzaminów trzeba uzyskać pozytywny wynik.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Jestem zdania, że im później człowiek dostaje uprawnienia na prowadzenie motocykli, tym lepiej. Zdecydowanie zbyt wiele młodych ludzi ściga się na nich i potem są z tego tragedie…
Uwielbiam jazdę samochodem, ale to, co czuję, gdy wyjeżdżam w dalszą trasę na motocyklu, jest nie do opisania. Wyprawa po takiej Skandynawii na przykład… Świetna sprawa, każdy powinien spróbować, żeby zobaczyć, czy to dla niego. 🙂