Wypadek w drodze do pracy lub z pracy – Poradnik
Wypadki w miejscu pracy zdarzają się często, zawsze powinny zostać odpowiednio zbadane i wyjaśnione. Pracownikowi należy się świadczenie, jeśli wypadek nie powstał z jego winy. Do nieprzyjemnych zdarzeń losowych może dojść również w trakcie drogi do pracy lub wracając z niej. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby zaliczyć wypadek do tej kategorii?
Czym jest wypadek w drodze do pracy lub z pracy?
Wypadek jest nagłym zdarzeniem, które zostało wywołane jakąś przyczyną zewnętrzną, w tym momencie pracownik starał się dotrzeć do miejsca pracy, lub wracał z niej do domu najkrótszą, lub najdogodniejszą drogą. Droga nie musiała być najkrótsza, jeśli wystąpiły uzasadnione sytuacje wymagające zmiany trasy, lub jeśli pod względem komunikacji była ona najwygodniejsza dla pracownika. Taką sytuacją może być np. konieczność odbioru dziecka z przedszkola. Jeśli pracownik uległ wypadkowi, ale wracając z pracy, wstąpił do sklepu po zakupy, zdarzenie nie jest wliczane do wypadku w drodze z pracy. Droga do pracy kończy się wraz z przekroczeniem bramy zakładu pracy, lub wejściem do niego. A pojęcie drogi z pracy nie obowiązuje po wejściu na prywatną posesję oraz do mieszkania.
Co trzeba zrobić po wypadku w drodze z lub do pracy?
Wypadek jest związany z pracą, dlatego trzeba zgłosić go pracodawcy. Zbiera się zespół powypadkowy i ocenia zdarzenie. Sprawdza się:
- miejsce wypadku,
- czy droga była najkrótsza, najdogodniejsza,
- zeznania świadków,
- wersję poszkodowanego, członków rodziny poszkodowanego,
- inne istotne dowody w sprawie wypadku.
Po zebraniu niezbędnych informacji sporządzana jest dokumentacja dokładnie opisująca dane zdarzenie. Dokumentacja i karta wypadku będzie niezbędna, aby przedstawić ubezpieczycielowi, pracodawcy oraz w ZUS. Należy wystawić dwie kopie dokumentów, jedną dla pracodawcy, a druga trafia w ręce poszkodowanego lub do jego najbliższej rodziny. Karta wypadku musi zostać wypełniona niezwłocznie po zgłoszeniu wypadku, najpóźniej do 14 dni od zgłoszenia zdarzenia. Do dokumentacji dołącza się wszystkie dokumenty, mogą być to wyniki badań, orzeczenie lekarskie lub oświadczenia poszkodowanego i świadków.
Jakie świadczenia przysługują poszkodowanemu?
Osobie, która uległa wypadkowi w czasie drogi do z pracy lub do pracy, przysługuje wypłata całości wynagrodzenia za okres niezdolności do pełnienia obowiązków. Po przekroczeniu pewnego okresu niezdolności do pracy zasiłek choroby jest wypłacany przez ZUS, również w całości. Zwykle po 33 dniach od wypadku wypłacanie świadczenia przechodzi na ZUS. Pracownik ma możliwość starać się o świadczenie rehabilitacyjne, jeśli po okresie chorobowym nadal jest niezdolny do pracy. Na początku wynosi ono 90% wartości wynagrodzenia, a po upływie 3 miesięcy – 75%, kobiety w ciąży otrzymują 100%. Pracownikowi nie przysługuje jednorazowe odszkodowanie w związku z zaistnieniem wypadku w drodze do lub z pracy. Może on jednak starać się o zadośćuczynienie za wypadek, które zrefunduje leki lub zakup sprzętu do rehabilitacji. W tym przypadku należy określić przyczyny wypadku i znaleźć odpowiedzialnego za skutki, następnie wystąpić z żądaniem zapłaty.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Nikomu konieczności rozpoczynania tej procedury nie życzę, ale dobrze, że się o takich sprawach pisze. Teraz, szczególnie zimą, łatwo o jakieś nieszczęście. A mało kto zna algorytm postępowania w takich przypadkach.
Brzmi, jakby to było wiele zachodu, ale ze swojego doświadczenia powiem, że cały proces zgłaszania takiego wypadku i formalności z tym związane idą naprawdę sprawnie. Nie ma co się tym martwić!