Niedziele handlowe w 2022 r. – Nadchodzą zmiany, sprawdź jakie
Rok 2022 będzie kolejnym rokiem, w którym zakupy można zrobić tylko w niektóre niedziele. Zapowiada się, że w 2022 będzie siedem niedziel handlowych, czyli tyle samo ile było w roku 2021. Handlowy weekend jest przewidziany przed większymi świętami, kiedy to potrzeba zrobienia zakupów jest największa. Co zmieni się jeszcze w handlu i jak wpłynie to na niedziele handlowe?
Niedziele handlowe i niehandlowe w roku 2022
Rok 2022 przyniesie w handlu pewne zmiany, które sprawią, że sprzedawać będą mogły tylko niektóre podmioty. Obecnie jest wiele wyjątków i możliwości obejścia zakazu handlu. Np. mogą być otwarte sklepy, które świadczą usługi pocztowe. Nowe wytyczne zaczną obowiązywać od lutego 2022, więc na starych zasadach sklepy będą otwarte do końca stycznia. Niedziele handlowe przewidziane są w dni:
- ostatnia niedziela w styczniu,
- dwie niedziele w kwietniu (10 IV, 24 IV),
- ostatnia niedziela w czerwcu,
- ostatnia niedziela w sierpniu,
- dwie niedziele w grudniu (11 XII, 18 XII).
Pozostałe niedziele są niehandlowe, sklepy sieciowe i galerie handlowe będą zamknięte. Wolne od handlu są też wszystkie dni świąteczne, które są także dniami wolnymi od pracy. Daty niedziel handlowych nie są wybierane przypadkowo. Ostatnia niedziela stycznia to zwykle okres poświątecznych przecen i wyprzedaży. W kwietniu przewidziane są święta, które generują spory zysk dla przedsiębiorstw zajmujących się handlem. Niedziela w czerwcu to okres letnich wyprzedaży, a ostatnia niedziela w sierpniu pozwoli uczniom lepiej przygotować się do roku szkolnego.
Jakie są wyjątki od zakazu handlu?
Za sklepową ladą w niedziele oraz w święta mogą stać jedynie właściciele. Dotyczy to każdego rodzaju sklepu, niezależnie od oferowanych towarów. W niedziele mogą być czynne też piekarnie, cukiernie, lodziarnie oraz restauracje. Produkty można zakupić też na stacjach paliw oraz w sklepikach z prasą. Otwarte mogą być też stoiska, które znajdują się na dworcach, a także w portach lotniczych.
Nowe przepisy w handlu w roku 2022
Według prawa, które będzie obowiązywać po styczniu 2022 roku, sieci handlowe, które mogły być otwarte ze względu na świadczenie usług pocztowych, stracą ten przywilej. Były to hipermarkety, supermarkety, markety budowlane, a nawet sklepy z zabawkami. Nowelizacja prawa zakłada, że otwarte będą jedynie placówki, które świadczą usługi pocztowe, które generują przynajmniej 40% zysku danego przedsiębiorstwa ze sprzedaży detalicznej. Taki udział zysków nie jest możliwy w przypadku dyskontów czy też sieci handlowych. Oznacza to koniec z działalnością supermarketów i hipermarketów w niedziele niehandlowe, placówki te będą musiały być zamknięte. W przeciwnym wypadku sieci handlowej grozi kara pieniężna. W nowych przepisach istnieje też ułatwienie dla właścicieli sklepów. Od roku 2022 będą mogły pomagać za ladą osoby z rodziny, które nie są zatrudnione przez właściciela sklepu. Daje to możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy dzieci, wnuków, dziadków lub małżonka właściciela sklepu. Należy zaznaczyć, że pomagająca osoba nie może otrzymywać za to wynagrodzenia.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Wydaje mi się, że zdecydowanie za mało jest tych niedziel. Fajnie, że pracownicy sklepów też mają czas odpocząć, ale współcześnie, zwłaszcza w pandemii, spotykamy się wszyscy masowo w sklepach w piątek wieczorem lub w sobotę…
Coraz mniej tych niedziel i jak tu spokojnie żyć? Te terminy to chyba sobie wpisze w kalendarz w telefonie, bo przecież człowiek szybko zapomni, kiedy to wypada…