Jak zrezygnować z abonamentu RTV – krok po kroku
Obowiązek płacenia abonamentu RTV ciąży na prawie wszystkich posiadaczach odbiorników. Odbiornikiem może być telewizor lub radio. Osoby, które nie posiadają tych urządzeń w domu lub w mieszkaniu, albo które mogą być zwolnione z opłat, powinny zgłosić ten fakt na poczcie. Czynność ta może ustrzec przed naliczeniem odsetek za brak regularnych opłat. Jak wyrejestrować odbiornik krok po kroku?
Krok pierwszy — wybór dogodnej metody wyrejestrowania odbiornika
Pierwszym zadaniem osoby, która chce zrezygnować z płacenia abonamentu RTV, jest wybór metody wyrejestrowania odbiorników. Obecnie można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy sposób to wizyta w placówce pocztowej. Druga metoda pozwoli zrobić to bez wychodzenia z domu.
Wyrejestrowanie osobiście w placówce pocztowej
Wedle prawa można wyrejestrować odbiorniki, których nie ma już w danym mieszkaniu lub w domu. Podczas wizyty na poczcie należy wypełnić wszystkie formalności, nie trzeba też podawać powodu, dla którego rezygnuje się z odbiorników. Pracownik poczty powinien podać druk „Zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych”. Przed wyruszeniem z domu należy zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości, który konieczny będzie do potwierdzenia danych osobowych. Pracownik poczty zweryfikuje poprawność wypełnionego formularza i odda potwierdzoną kopię w ręce zgłaszającego zmiany.
Wyrejestrowanie poprzez stronę internetową
Wygodną opcją wyrejestrowania odbiorników jest zrobienie tego poprzez Internet. W tym celu należy wejść na stronę https://rtv.poczta-polska.pl/. Widnieje tam zakładka o nazwie „Wyrejestrowanie odbiorników”, jest to miejsce z formularzem. Formularz można bezpiecznie uzupełnić poprawnymi danymi osoby rezygnującej z abonamentu RTV. Należy podać dane osobowe oraz adres do korespondencji, a także adres, który dotyczy wyrejestrowania odbiorników.
Krok drugi — oczekiwanie na potwierdzenie zgłoszenia
Po poprawnym wypełnieniu formularza zamieszczonego na stronie internetowej, w ciągu paru dni, na adres korespondencyjny zostanie przesłane potwierdzenie zgłoszenia. Będą to dwie wersje dokumentów, jedna z nich to oryginał, który należy wypełnić, podpisać i odesłać do nadawcy. Zgłaszający ma na to dwa tygodnie, jeśli nie odeśle w ciągu tego czasu oryginału, to wniosek przepadnie. Po pewnym okresie osoba zgłaszająca wyrejestrowanie odbiornika powinna otrzymać potwierdzenie tej czynności od Wydziału Abonamentu RTV.
Kto jest zwolniony z abonamentu RTV?
Przed wyrejestrowaniem odbiorników warto dowiedzieć się, czy nie jest się w grupie osób, które zwolnione są z obowiązku uiszczania opłat za abonament. Nie muszą płacić abonamentu:
- seniorzy, którzy ukończyli 75 lat,
- osoby zaliczane do pierwszej grupy inwalidzkiej,
- weterani, którzy są inwalidami wojennymi,
- osoby, które ukończyły 60 lat oraz pobierają emeryturę mniejszą niż połowa przeciętnego wynagrodzenia.
Osoby, które mogą skorzystać z tych uprawnień, muszą jednak przedstawić odpowiednie dokumenty na poczcie wraz z prawidłowo wypełnionym oświadczeniem. W przeciwnym razie nie mogą oni skorzystać ze zwolnienia.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Właśnie tego szukałem! Dobrego, dokładnego opisu tego, co i jak po kolei zrobić, żeby zrezygnować z abonamentu. Wielkie dzięki!
Jutro idę z mamą wyrejestrować ją z tego cudownego obowiązku. Szczęśliwie łapie się w widełki umożliwiające tę rezygnację, bo to jednak duża kwota dla emeryta.