Kreatywne i twórcze pomysły na zabawy z dziećmi w domu
Zabawki dla dziecka można stworzyć samemu z rzeczy, które są pod ręką. To świetny pomysł na kreatywne zajęcie dla malucha. Warto pamiętać, że najmłodsi lubią wymyślać różne zabawy i chętnie naśladują rodziców. Coraz popularniejsze są zabawki sensoryczne, a można je w prosty sposób wykonać we własnym domu. Także przedmioty DIY (Do It Yourself) to doskonały sposób na nudę. Najważniejsze, że kreatywne zabawy rozwijają dziecko i uczą wielu przydatnych umiejętności. Oto kilka pomysłów na wspólne zajęcia.
Tworzenie zabawek sensorycznych z domowych przedmiotów
Bardzo popularną zabawką sensoryczna są gniotki z mąki i balonów. Do ich wykonania potrzebne są balony, pusta plastikowa butelka i mąka lub inne sypkie produkty. Z butelki wykonać należy lejek. W tym celu odcina się dno butelki. Przez ręcznie wykonany lejek przesypuje się do balona dowolną sypką substancję. Idealny gniotek wychodzi z białej mąki. Po wypełnieniu balona wystarczy go związać i można dodatkowo ozdobić, np. namalować flamastrem buzię, doczepić włosy z wełny i dokleić plastikowe, gotowe oczy. W Internecie znaleźć można liczne przepisy na domową ciastolinę lub piankolinę.
Przepis na ciastolinę do wykonania w domu
Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, bardzo lubią ciastoline. Można ją zgniatać i rozciągać. Zamiast kupować gotową masę w sklepie, można w prosty sposób wykonać ją w domu i tym samym nauczyć dziecko nowych, kreatywnych czynności. Wystarczy przygotować białą mąkę (2 szklanki), 1 szklankę soli kuchennej, 2 szklanki wody, 2 łyżki oleju i 1 łyżeczkę kwasku cytrynowego. Do gotowej masy można też dodawać barwniki spożywcze i w ten sposób otrzymać kolorowe kulki ciastoliny.
Masa solna zawsze spodoba się dziecku
Niezwykle popularna jest masa solna. W odróżnieniu od ciastoliny, zastyga po wykonaniu, więc można z niej ulepić figurki i różne przedmioty. To zabawa dla dzieci w różnym wieku. Przepis jest bardzo prosty. Wymaga połączenia szklanki soli i szklanki mąki oraz wymieszania z 1/3-1/2 szklanki wody. Masa zastyga, ale można ją dowolni zdobić i np. malować farbami, dekorować brokatem, koralikami.
Wspólne gotowanie i pieczenie rozwija u dziecka kreatywność
Prawie każdy rodzic próbuje zachęcić dziecko do gotowania lub pieczenia. Wałkowanie i zagniatanie ciasta to niezwykle kreatywna i jednocześnie praktyczna czynność. Z dzieckiem można lepić pierogi, wykrawać ciasto na faworki lub w okresie świątecznym, dekorować pierniki. Przepisów na proste, kruche ciastka jest wiele. Pomoc rodzica będzie konieczna, lecz wiele czynności dziecko wykona samodzielnie. Bardziej zaawansowanych umiejętności wymaga domowy wyrób słodyczy i lizaków. Plusem tej zabawy jest fakt, że słodycze są zdrowe i znamy ich skład. Z kolei latem można wspólnie robić mrożone jogurty i owocowe lody.
Tradycyjne zabawy na pochmurne dni poskromią nudę
Nawet w niewielkim mieszkaniu można zorganizować proste, inspirujące zabawy z dzieckiem. Do takich klasycznych zabaw należy 'chowanego’, robienie namiotu lub domku z połączonych krzeseł i koca lub przy zgaszonym świetle wykonywanie cieni na ścianie. W czasie domowych zabaw ważne jest bezpieczeństwo, dlatego rodzić powinien tak zająć dziecko, by nie zrobiło sobie krzywdy. Wśród tradycyjnych, kreatywnych zabaw są też różnorodne zgadywanki, wycinanie przedmiotów i wykonywanie opowiadań np. dzięki wycinkom z gazet. Również z niepotrzebnych kartonów i opakowań można wykonać domek dla lalek albo garaż dla samochodów.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.