Dlaczego w ciąży powstają przebarwienia na skórze
Ciąża to okres zmian zachodzących w organizmie kobiety. Rozwijające się nowe życie nie tylko sprawia, że są one widoczne gołym okiem w postaci pojawiającego się i stale powiększającego brzuszka, ale także wiele z nich przebiega mimo ich fizycznej niewidoczności. Dotyczą one głównie sfery hormonalnej, a ich gwałtowność sprawia, że część z nich może skutkować pojawianiem się różnego rodzaju zmian skórnych.
Zachodzą one w pełni samoistnie, a sama ciężarna nie ma realnego wpływu na pojawienie się ich, bądź też nie. Wystąpienie zmian nie dotyczy wszystkich kobiet w ciąży, zdarza się też, że nawet jeśli ciężarna miała z nimi do czynienia w jednej ciąży, to w przypadku kolejnej, mogą się one nie pojawić.
Przebarwienia w ciąży – problem setek kobiet
Niewątpliwie przebarwienia w ciąży to coś, co łączy setki kobiet w stanie błogosławionym. Za ich powstanie odpowiedzialne są hormony, a dokładniej to zwiększona ilość estrogenów sprawia, że poziom melaniny odpowiedzialny za barwnik skóry również znacznie bardziej intensywnie zwiększa się. Zdarza się, że część melanocytów, a więc komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny wytwarza zdecydowanie więcej melaniny, w efekcie czego na skórze kobiety zauważyć można przebarwienia. Zmiany skórne występować mogą na całym ciele, jednak najczęściej sen z powiek spędzają kobietom przebarwienia na twarzy. Owe zmiany mogą występować grupowo, ale także pojedynczo, najczęściej jednak tworzą nieestetyczne plamy na czole, skroniach czy okolicach ust. Dodatkowym czynnikiem, który zwiększać może obecność owych przebarwień, jest brak ochrony przed promieniowaniem UV, a więc poddanie skóry na nadmierne działanie promieni słonecznych.
Skuteczne metody zwalczania przebarwień
Przebarwienia na twarzy w ciąży dla wielu kobiet to problem natury estetycznej. Owe przebarwienia przybierają kolor od żółtego po brązowy, przez co ciężko zatuszować je nawet mocno kryjącym podkładem. Dla wielu kobiet, użycie kosmetyków powodować może dodatkowo reakcje skórne, bezpośrednio wynikające z jej wrażliwości w tym okresie. Część ciężarnych szuka skutecznych sposobów na pozbycie się przebarwień, niejednokrotnie zastanawiając się nad ich usunięciem. Jednak ze względu na okres ciąży, wszelkie zabiegi wybielające są niedozwolone. Pocieszeniem dla setek, a nawet tysięcy kobiet może być fakt, że w większości przypadków, wszelkie zmiany skórne, z jakimi mierzą się one w okresie ciąży, po rozwiązaniu – zanikają. Jeśli zdarzy się, że mimo upływu czasu od porodu, przebarwienia na twarzy nadal są widoczne, warto skorzystać z porady specjalistycznych gabinetów zajmujących się ich usuwaniem. Z racji, iż łatwiej zapobiegać niż leczyć, będąc w ciąży podczas okresu wakacyjnego, warto wdrożyć do swojej pielęgnacji kosmetyki zawierające filtry SPF, które zapobiec mogą powstawaniu przebarwień.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.