Drukarka igłowa – dlaczego jest nadal wykorzystywana?
Drukarki igłowe stanowiły kiedyś najpopularniejszy typ drukarek komputerowych. Obecnie przez niektórych traktowane są jako relikt przeszłości, przez innych jako praktyczny, ponadczasowy wynalazek. Gdzie znajdują zastosowanie i jakie są ich zalety? Poznaj drukarki igłowe i przekonaj się, że mogą być nieocenionym sprzętem w wielu sytuacjach.
Krótka historia drukarki igłowej
Drukarki igłowe stanowiły kiedyś podstawowy sprzęt drukujący. Historia ich powstania sięga lat 60 XX wieku, a dokładnie roku 1964, w którym rozgrywały się Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Funkcjonująca w Japonii firma Seikoska Co. Ltd., znana z produkcji docenianych zegarków, została wyróżniona wśród innych lokalnych firm, co pozwoliło jej się rozwijać. Jako wyłączny dostawca sprzętu pomiarowego do mierzenia czasu, firma rozwinęła skrzydła i na potrzeby zawodów stworzyła też pierwszą na świecie drukarkę. Drukarki igłowe – https://tonatuszu.pl/kategoria-produktu/ogolna/drukarki/iglowe/ stworzone z myślą o sportowej rywalizacji miały niewielkie rozmiary i mogły służyć do dokładnej rejestracji wyników osiąganych przez sportowców. Jej powstanie okazało się przełomem i zapoczątkowało rozwój drukarek igłowych i wykorzystanie ich w różnych dziedzinach. Odkrycie było też niemałą sensacją, a w czasie zawodów wielu zachwycało się jej praktycznym wymiarem.
Zalety drukarki igłowej
Jedną z głównych zalet drukarki igłowej jest niski koszt eksploatacji. To obecnie najtańsza drukarka, jaką można znaleźć na rynku. Materiały służące do jej wykorzystania mają nie tylko niewygórowaną cenę, ale też są łatwo dostępne. Co więcej, niektóre kasety barwiące mogą być regenerowane, dzięki czemu koszty ulegają dalszemu obniżeniu. Drukarki igłowe są też niezbyt wymagającym rodzajem sprzętu pod względem jakości papieru i warunków, które należy jej zapewnić. Można więc wykorzystywać drukarki tego rodzaju w magazynach czy halach produkcyjnych bez obaw o uszkodzenie sprzętu. Kurz czy wysoka wilgotność nie zakłócają ich pracy. Co równie istotne, drukarka igłowa pozwala na wykorzystanie papieru o różnej gramaturze, również tektury, papieru wielowarstwowego i papieru samokopiującego. Są nieocenione w miejscach, w których wystawiane są rachunki i faktury VAT, często z użyciem papieru kalkowanego.
Drukarki igłowe – gdzie są stosowane?
Drukarki igłowe to rodzaj drukarek uderzeniowych. Obraz na papierze powstaje na skutek działania elementu uderzającego, który posiada taśmę barwiącą. Element uderzający to stalowe igły, które przytwierdzone są do głowicy drukującej. Na skutek uderzenia część barwnika pozostaje na papierze, co pozwala stworzyć gotowy wydruk.
Mimo że wśród nowych sprzętów drukujących zazwyczaj przeważają urządzenia atramentowe oraz laserowe, wiele firm i osób prywatnych decyduje się na zakup drukarki igłowej. Szczególnie chętnie stosuje się je w miejscach, w których dokumenty powinny funkcjonować w kilku kopiach, jak na przykład wspomniane przedsiębiorstwa, zazwyczaj mniejszych rozmiarów, wystawiające rachunki. Dotyczy to także na przykład dokumentów przyjęcia na magazyn, zatem chętnie wykorzystuje się taki sprzęt w przestrzeniach magazynowych i halach produkcyjnych. Korzystają z nich chętnie także ci, którzy ograniczają się do druku dokumentów, a zależy im na rozwiązaniu ekonomicznym i łatwym w użyciu.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.