Hemostaza – możliwe zaburzenia i sposoby monitorowania krzepnięcia krwi

Głównym celem hemostazy jest zapobieganie powstawaniu zakrzepów w zdrowym krwioobiegu i hamowanie wycieków w krwioobiegu uszkodzonym. Do zaburzeń w przebiegu tego procesu najczęściej dochodzi w wyniku rozwijających się stanów chorobowych, dysfunkcji i niedoborów organizmu. Wiedza o możliwych zaburzeniach i nowatorskie rozwiązania w zakresie diagnostyki hemostazy umożliwiają stałe i samodzielne monitorowanie krzepnięcia krwi. O czym musisz wiedzieć?
Równowaga jako podstawa hemostazy
Hemostaza to proces skomplikowany i ciągły, polegający na równoczesnym utrzymaniu krwi w postaci płynnej i zapobieganiu niekontrolowanym krwawieniom. Prawidłowe funkcjonowanie organizmu oznacza osiągnięcie równowagi i opiera się na trzech głównych układach hemostatycznych – osoczowym, płytkowym i naczyniowym.
Sama zdolność organizmu do zatrzymywania krwawień nie wystarczy, żeby mówić o stabilizacji przebiegu hemostazy. Ogromne znaczenie ma również proces rozpuszczania zakrzepów, zwany procesem fibrynolizy. Zachwianie równowagi ma zawsze negatywne konsekwencje i prowadzi do wystąpienia schorzeń o różnym charakterze.
Zaburzenia hemostazy – przyczyną schorzeń o różnym charakterze
Schorzenia będące konsekwencją zaburzeń procesu hemostazy dzielą się na dwie grupy – patologiczne krwawienia i wynikające z nadkrzepliwości krwi.
- Skazy krwotoczne są jednym z zaburzeń równowagi hemostazy i oznaczają skłonność do nadmiernych krwawień samoistnych albo występujących w wyniku urazu. Do nieprawidłowych krwawień może dojść między innymi w obrębie nosa, dróg rodnych, mózgu, dróg moczowych, skóry i układu pokarmowego.
- Stany nadkrzepliwości są przyczyną tworzenia się skrzepów i mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Prowadzą nie tylko do choroby zakrzepowo-zatorowej, ale także do niebezpiecznych powikłań – udarów mózgu i zawałów.
- Zespół DIC, czyli zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, polega na całkowitym rozregulowaniu procesów hemostazy. W praktyce oznacza to, że równocześnie mogą powstawać drobne i liczne zakrzepy i nieprawidłowe krwawienia.
Nowatorskie sposoby monitorowania krzepnięcia krwi
Współczesna diagnostyka, umożliwiająca monitorowanie krzepnięcia krwi jest skomplikowana i wieloetapowa. Przełomem okazują się kompleksowe rozwiązania, proponowane przez Roche Diagnostics, w tym małe i łatwe w użyciu profesjonalne analizatory. Nowatorskie rozwiązania umożliwiają stałą i samodzielną kontrolę procesów związanych z krzepnięciem krwi.