Jak prać firanki, żeby nie prasować?
Pranie oraz prasowanie firanek to jedne z mniej lubianych czynności domowych. Związane jest to z częstym powstawaniem zagnieceń na materiale, z którego wykonane są firanki. Istnieje jednak kilka skutecznych metod, które pozwolą zaoszczędzić sporo czasu na prasowaniu firanek. Jak więc prać firanki, aby nie trzeba było ich prasować?
Najważniejsze zasady prania firanek
Firanki i zasłony mogą być wykonane z różnego materiału, który wymaga odmiennej pielęgnacji. Niektóre modele firanek są mniej narażone na powstawanie zagnieceń, są to na przykład żakardowe firanki lub wzory z dużymi oczkami. Poniżej najpopularniejsze materiały na ozdoby okien i rodzaje firanek:
- len,
- bawełna,
- jedwab,
- woal (mieszanka naturalnej bawełny oraz syntetyku),
- nylon,
- poliester.
Najwięcej uwagi wymagają firanki z lnu, a także z woalu oraz z tiulu. Te ostatnie, należy prać ręcznie, z dodatkiem delikatnego detergentu, niestety, ale zawsze będą wymagały prasowania. Firany i zasłony, które wykonane są z poliestru, sprawiają zdecydowanie mniej problemów, odpowiedni sposób prania oraz suszenia sprawi, że nie będzie potrzebne żelazko.
Większość gotowych produktów posiada wszyte metki, które informują, w jakich warunkach materiał powinien być prany i suszony. Zazwyczaj jednak etykiety są zrywane, głównie ze względu na estetykę. Wtedy najlepiej firankę prać nastawiając pralkę na delikatny program. Większość urządzeń posiada taką opcję, a jeśli nie, wystarczy wybrać temperaturę poniżej 30⁰C oraz obroty mniejsze niż 400. Przed włączeniem pralki należy odpowiednio przygotować zdjęte z karniszy firanki i zasłony. Materiał należy złożyć w równą kostkę i włożyć do specjalnej siatki lub po prostu do białej poszewki z poduszki. Zagniecenia powstają głównie podczas prania, a złożenie firanki i zmniejszenie obrotów pralki – zdecydowanie zminimalizuje ich ilość.
Jak suszyć firanki, aby nie trzeba było ich prasować?
Większość firanek z powodzeniem można suszyć prosto na karniszu. Pod wpływem ciężaru mokrego materiału, zagniecenia, które powstały podczas prania, prostują się samoczynnie, a w mieszkaniu unosi się świeży zapach prania. Warto jednak pod mokrymi firankami podłożyć ręcznik, zwłaszcza jeśli leżą tam panele. Niektóre materiały lepiej jest suszyć na suszarce, zaleca się podłożyć pod schnącą firankę ręcznik, aby nie pomięła się od sznurków lub od drutów.
Porady, które sprawią, że firanki dłużej będą wyglądały jak nowe
Niewłaściwa pielęgnacja firanek może przyczynić się do rozciągnięcia i żółknięcia ich oraz do powstawania zaciągnięć na materiale. Można przedłużyć życie każdej firanki, jeśli będzie się o nią właściwie dbać. Używanie dedykowanego programu do prania to jedno, drugie to stosowanie produktów, które pozwalają zachować świeżość oraz delikatnie wybielają firanki i chronią je przed szarzeniem. Materiałowe dekoracje okien kuchennych mogą być narażone na działanie tłuszczu, dlatego warto przed włożeniem firanek do pralki, namoczyć je z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Stara, babcina metoda krochmalenia firanek powoduje, że stają się one bardzo sztywne i odporne na pomarszczenie i pomięcie. Piorąc firany w pralce, należy wypełnić ją tylko do połowy, a najlepiej do 1/3 jej objętości, pozwoli to ograniczyć ilość zagnieceń.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Koniecznie trzeba pamiętać, aby jak najszybciej wywiesić firanki po wypraniu! Nie dać im leżeć w bębnie, a na karniszu powiesić je odpowiednio, tak jak chcemy by wyglądały – mój mąż, pod moją nieobecność, w ten sposób zrobił sobie podwójną robotę…
Jako posiadaczka starej pralki (dobry, dwudziestoletni model!) podpowiem, że w naszym przypadku trzeba wyczekać na moment, gdy włącza się wirowanie i przerwać je! Odwirowane są mocno pogniecione, a tego przecież nie chcemy. W nowszych, u córki, nie ma problemu – niewiele obrotów świetnie się sprawdza.