Jak zadbać o oczko wodne na wiosnę? Poznaj nasze porady!
Na wiosnę natura budzi się do życia – zarówno w lasach, jak i w ogrodach i na działkach. Z tego powodu przychodzi czas na wielkie sprzątanie i przygotowywanie otoczenia na otwarcie sezonu. Zadbać należy nie tylko o trawę i rośliny, lecz także o uśpione na zimę oczko wodne. Jak zająć się nim na wiosnę? Co zmienić, a co zostawić? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik o oczku wodnym! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Trudne początki
Oczko wodne w ogrodzie na początku wiosny może wyglądać na naprawdę zaniedbane i opuszczone. Nie należy się tym jednak zbyt zamartwiać, gdyż jest to normalna sytuacja, szczególnie po ciężkiej i mroźnej zimie. Nowa pora roku to doskonały czas, aby wziąć się do pracy nad sadzawką. Od czego zacząć? Przede wszystkim należy wyposażyć się w odpowiednie akcesoria do oczyszczania zbiornika, takie jak sito lub siatka, pompa do brudnej wody, ewentualnie nowy filtr.
Na początku warto sprawdzić stan wszystkich urządzeń i dodatków do sadzawki i wymienić te, które przez zimę przestały działać. Następnie należy też dokładnie obejrzeć zbiornik w celu oceny stanu folii uszczelniającej. W trakcie mrozów mogła ona popękać, wypiętrzyć się lub powychodzić z ziemi.
Oczyszczanie oczka wodnego z mułu
Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że nawet dobrze zakonserwowane na zimę oczko wodne, na wiosnę będzie pełne mułu. Dotyczy to szczególnie bardzo małych oczek, w których takie zanieczyszczenie może pojawić się bardzo szybko. Raz na jakiś czas zamuloną sadzawkę powinno się dokładnie oczyścić, a czynność tę najlepiej wykonywać właśnie na wiosnę. Zaniedbanie tego obowiązku może prowadzić do powstawania glonów, a następnie do zatrucia wody i żyjących w niej zwierząt.
Przed rozpoczęciem oczyszczenia należy przenieść ryby do mniejszego zbiornika, aby niechcący ich nie skrzywdzić. Muł usuwa się przy pomocy wcześniej wspomnianej pompy, specjalnego odkurzacza lub szufli. Po skończeniu można wykorzystać go na kompost. Wszystko do oczka wodnego, co pomoże Ci w jego oczyszczaniu znajdziesz w sklepie https://trzmielradzi.trzmiel.com.pl/category/oczko-wodne/.
Wiosna – idealny czas na założenie oczka!
Każdy, kto planuje budowę oczka wodnego, powinien wiedzieć, że wiosna to idealny czas na jego założenie. Sprzyjają temu przede wszystkim okoliczności – na wiosnę ziemia nie jest już zamarznięta, a pogoda sprzyja pracom na dworze. Gdy temperatury zaczynają wzrastać i sięgają 10 stopni Celsjusza, można już zająć się sadzeniem roślin oraz wpuszczaniem ryb. Woda ma czas, aby naturalnie się ogrzać, a zwierzęta mają czas, aby zaaklimatyzować się w nowym środowisku przed nadejściem upałów. Przed założeniem oczka warto jednak przeczytać porady jak zakładać i dbać o oczko wodne, aby przygotować się na związane z tym wydatki oraz całkiem nowe obowiązki. Sadzawka wymaga opieki właściwie przez cały rok. Poświęcony jej czas jest jednak wart efektu końcowego!
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.