Jakie ryby do stawu ogrodowego?
Oczko wodne to niezwykle dekoracyjny element ogrodu, dodatkowym urozmaiceniem mogą być pływające w nim stworzenia. Najczęściej wpuszcza się tam rybki, ale to też naturalne schronienie dla owadów, ślimaków oraz dla drobnych płazów. Jakie warunki muszą być spełnione, aby ryby w oczku wodnym czuły się dobrze i które gatunki ryb wybrać do ogrodowego oczka?
Oczko wodne zaprojektowane dla ryb
Zbiornik wodny, w którym mieszkać będą ryby, powinien mieć właściwe rozmiary. Na pewno nie może być płytszy niż 1 m. Woda w płytszych zbiornikach może się za bardzo nagrzewać, co niekorzystnie wpłynie na mieszkające tam ryby. Głębokość oczka wodnego lub stawu ma też duże znaczenie podczas zimy. W dużych i głębokich zbiornikach nie trzeba martwić się o zamarzniętą wodę, ponieważ tafla lodu tworzy się jedynie na wierzchu, pod spodem mogą swobodnie pływać ryby. Małe oczko wodne będzie niestabilne, woda w takim zbiorniku może szybko się zanieczyszczać, grozi jej zakwit glonów. Zjawisko to negatywnie wpływa na ilość tlenu dostępnego dla organizmów żywych. W oczku wodnym powinny znajdować się rośliny, które dadzą rybom schronienie i cień. Warto zadbać o różnorodność gatunków, ale należy kontrolować rozrost roślin, zwłaszcza kiedy zasadzi się gatunki ekspansywne. Podłoże w zbiorniku wodnym powinno być urozmaicone, można dno wyłożyć kamieniami albo żwirkiem. Ważna jest też jakość wody, w której będą pływać ryby. Oczko najlepiej jest napełnić wodą ze studni. Jeśli nie ma takiej możliwości, to po napełnieniu wodą z sieci trzeba odczekać parę dni, aż woda się ustabilizuje i oczyści. Po tym czasie można wprowadzić rybki do oczka.
Jakie wybrać gatunki ryb do oczka wodnego?
Istnieje kilka gatunków ryb do ogrodowych zbiorników wodnych, które dobrze rozwijają się w klimacie Polski. Zazwyczaj hodowane są:
- słonecznice,
- karasie chińskie (potocznie zwane złotymi rybkami),
- karpie Koi,
- strzeble potokowe,
- liny
- różanki.
Karasie chińskie i karpie Koi
Karasie chińskie to najczęściej spotykane ryby w przydomowych oczkach. Prezentują się niezwykle, co zawdzięczają intensywnie pomarańczowej barwie łusek. Potrafią osiągać pokaźne rozmiary, w naturalnych warunkach mogą się rozmnażać. Karasie mogą występować w różnych odmianach kolorystycznych, bywają nakrapiane lub cętkowane. Karpie Koi, inaczej nazwane karpiami brokatowymi, są blisko spokrewnione z popularnym karpiem, są jego ozdobną odmianą. Charakteryzują się bardzo ciekawym ubarwieniem, mogą być białe, żółte, pomarańczowe z różnobarwnym nakrapianiem. Osiągają dość pokaźne rozmiary, w warunkach hodowlanych mogą dorastać nawet do 70 cm.
Słonecznice i różanki
Słonecznice są niewielkimi rybkami, mogą dorastać do 10 cm. Dobrze czują się w otoczeniu roślinności wodnej. W strefie brzegowej polują na drobne owady. Słonecznica jest rybą stadną, dlatego warto kupić więcej osobników. Różanki to również niewielkie rybki, nazywane są najmniejszymi karpiami Europy. W hodowli nie przekraczają 10 cm. Mają ciało silnie spłaszczone i mienią się na niebiesko. Odżywiają się głównie glonami, mogą w znacznym stopniu oczyszczać zbiornik wodny.
Ryby z polskich rzek i stawów — liny i strzeble
Lin jest rybą, która naturalnie zamieszkuje stawy. Można ją też hodować w przydomowym zbiorniku wodnym. Jest gatunkiem łatwym w hodowli, dobrze wytrzymuje zimę i żyje nawet 10 lat. Należy jednak zaznaczyć, że to ryba, która lubi mulaste podłoże, dlatego wprowadzenie jej do oczka grozi mętnieniem wody. Strzebla potokowa należy do rodziny karpiowatych. Spotykana jest powszechnie w rzekach, jest też podstawowym pokarmem dla pstrągów. Osiąga około 10 cm, ma drobne łuski w kolorze brązowym. Na ciele występują ciemne plamki i pasy.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Zdecydowanie polecam różanki! W moim stawie zrobiły świetną robotę z glonami, nawet nie przypuszczałem, że tak dobrze sobie z nimi poradzą.
Z tymi karpiami Koi to wcale nie przesada! Moje, jakimś cudem, na miano rybek już nie zasługują, to ryby pełną gębą! 😀 Super sprawa takie rybki w stawie, człowiek się strasznie do nich przywiązuje.