Promienniki podczerwieni – nowoczesna technologia grzewcza. Właściwości i zastosowanie
Chyba nie ma nikogo, kto nie lubi miłych letnich wieczorów, które można spędzić na patio. Niezależnie od tego, czy jest to wieczór czytania, grill z przyjaciółmi, czy romantyczna noc z ukochaną osobą. Właśnie dlatego tak uwielbiamy relaks na świeżym powietrzu, gdy jest ciepło i możemy swobodnie z niego korzystać, a przynajmniej dłużej. Jest takie rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przyjemnym ciepłem, gdy temperatura za oknem nie jest idealna, jednocześnie ciesząc się urokiem czasu na łonie natury. Promienniki podczerwieni to świetne rozwiązanie.
Elektryczne promienniki podczerwieni to urządzenia, które generują promieniowanie cieplne przez emiter podczerwieni. Dzięki tej niesamowitej technologii możemy dłużej korzystać z gorącego powietrza.
Czym są i jak działają promienniki podczerwieni?
Promienniki podczerwieni to idealne rozwiązanie. Jest to system oparty na działaniu krótkofalowego promieniowania podczerwonego (SHIR) i wymaga mniej niż 1% poboru mocy. Mogą być używane do szybkiego ogrzania pomieszczeń w odległych budynkach, biurach i fabrykach. Promienniki podczerwieni znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak rolnictwo, medycyna, budownictwo i rolnictwo. Służą do zmniejszania wilgotności gleby, zapobiegania erozji i zapewnienia odpowiedniego zielonego wzrostu.
Ciepło możemy odczuć bezpośrednio siedząc przy ognisku lub wygrzewając się na słońcu. Ogień wytwarza promieniowanie cieplne, które ogrzewa naszą skórę. To samo dotyczy promienników podczerwieni. Urządzenia te wytwarzają promieniowanie cieplne, które nagrzewa obecne przedmioty i powierzchnie. W tym konkretnym przypadku będą to na przykład meble ogrodowe lub ogrodzenie tarasu. Ma to dodatkową zaletę, ponieważ obiekty te oddają część otrzymywanego ciepła – wtórną emisję ciepła. Technologia zastosowana w płycie grzewczej to ogrzewanie konwekcyjne. Chroni nas przed ochłodzeniem, nawet z dala od źródeł promieniowania. Dodatkowym atutem jest to, że nasza skóra nie wysycha w wyniku ogrzewania tym sposobem.
Mniej oczywistą funkcją promienników podczerwieni jest ochrona środowiska. Żadne paliwo nie jest wykorzystywane do wytwarzania ciepła, co oznacza, że nie emitujemy do atmosfery żadnego dymu ani pozostałości w postaci zanieczyszczeń, takich jak choćby popiół i dym. To dobra wiadomość dla tych, którym zależy na tym obszarze życia, ale przede wszystkim na planecie.
Promienniki ciepła – rodzaje, funkcje i cena ciepła na podczerwień
Na rynku jest wiele opcji. Promienniki podczerwieni występują w wielu kształtach, kolorach i rozmiarach. Do wyboru mamy duży grzejnik wolnostojący lub mniej skomplikowany i kompatybilny model biurkowy.
Grzejniki stołowe – można je postawić na stole lub na podłodze. Najczęściej wybierane są do małej przestrzeni. Na przykład balkon, małe patio lub weranda. Są też nieco większe modele, które nagrzewają więcej miejsca. Koszt waha się od 800 do 1200 złotych.
Grzejniki wolnostojące – główną różnicą między tymi modelami jest ich moc. Mogą wygenerować o 40% więcej energii niż grzejniki stołowe. Oczywiście ma to związek z wyższą ceną urządzenia – około 1600 – 2000 złotych.
Grzejnik panelowy — ta opcja umożliwia ogrzewanie wszystkich powierzchni wymienionych powyżej. Główne różnice to także moc – o 70% większa niż grzejnik stołowy. Istotną różnicą jest też forma – tu mamy do czynienia z panelem, zwykle zawieszonym na ścianie lub suficie. Tutaj ceny są bardzo zróżnicowane. Za panele grzewcze trzeba zapłacić około 8000 zł.
Podejmując decyzję o zakupie, należy wziąć pod uwagę wszystkie możliwości i wybrać tę, która najlepiej odpowiada naszym oczekiwaniom.
Promienniki podczerwieni to wygodny i praktyczny element wyposażenia, który warto mieć w domu. Tradycyjne grzejniki w większości ogrzewają powietrze, więc odczuwanie efektu zajmuje dużo czasu. Promienniki działają błyskawicznie, a co najważniejsze nagrzewają pobliskie przedmioty, co daje nam zauważalny komfort cieplny. Czynniki zewnętrzne mają niewielki wpływ na efektywność ogrzewania. Jedyną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest to, aby uważać aby go nie zamoczyć, gdy używamy promiennika na zewnątrz.
Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.