Tapetowanie ścian krok po kroku – jak prawidłowo położyć tapetę?
Tapety przeżywają swój prawdziwy renesans, a to wszystko przez bogactwo wzorów, motywów, materiałów i łatwość położenia ich samodzielnie na ścianie. Okleiny ścienne potrafią zmienić wygląd każdego wnętrza, pasują do stylu klasycznego, nowoczesnego, ale też do oryginalniejszych wnętrz. Poniżej praktyczne wskazówki, jak krok po kroku położyć na ścianie tapetę.
Krok pierwszy — wybór materiału i przygotowanie ścian pod tapetowanie
Współczesne okleiny ścienne nadają się do każdego pomieszczenia, należy tylko wybrać odpowiedni materiał, z którego zostały wykonane. Najczęściej można spotkać tapety:
- z włókna szklanego,
- winylowe,
- papierowe,
- bambusowe,
- z trawy morskiej,
- z flizeliny,
- tekstylne.
Rodzaj materiału powinien być dostosowany do pomieszczenia oraz do ściany. Nawet w łazience można położyć tapetę, ale musi być ona odporna na działanie wilgoci. Takie właściwości posiadają tapety z włókna szklanego albo winylowe okleiny. W pokoju małego dziecka świetnie sprawdzi się odporna na zabrudzenia lub na zadrapania tapeta z naturalnych materiałów (trawa morska, bambus). Papierowe tapety są delikatne i lepiej stosować je w pomieszczeniach, w których nie będą narażone na uszkodzenia. Oprócz tapet będzie potrzeby właściwy klej, który dostosowany jest do klejenia danego materiału. Przyda się też pędzel do nakładania kleju, wałek albo szczotka.
Jak przygotować ściany do tapetowania?
Tapety mają przydatną zdolność maskowania niektórych nierówności i niedoskonałości na ścianach, zanim jednak okleina ścienna zostanie przyklejona, należy przygotować powierzchnię. Zaleca się usunąć resztki starej tapety, nierówne pozostałości farby lub kleju. Jednolite, pomalowane powierzchnie bez ubytków można jedynie umyć przy pomocy specjalnego płynu do mycia ścian. Większe nierówności powinno się zeszlifować i wygładzić. Ubytków można pozbyć się, stosując zaprawę szpachlową i delikatnie ją szlifując. Ostatnim etapem przed klejeniem tapet jest pokrycie ścian gruntem. Ta czynność ułatwi mocowanie tapety i zapewni trwałe wiązanie kleju z powierzchnią ściany. Przed przyklejeniem tapety dobrze jest zabezpieczyć wszystkie przedmioty, które mogą ulec zabrudzeniu, np. okna i drzwi. Trzeba też usunąć gwoździe i gniazdka.
Krok drugi — klejenie tapety do ściany
Niektóre tapety mogą być nieco trudniejsze do klejenia, a związane jest to z dopasowaniem motywu, który znajduje się na okleinie. Są to zwykle obrazki do pokoju dziecięcego lub motywy roślinne często stosowane w salonie albo w pokoju dziennym. Przy takich tapetach zaleca się kupić nieco więcej rolek, niż wskazuje na to powierzchnia pomieszczenia, ponieważ może wystąpić większe zużycie tapety w celu dopasowania wzoru. Przytwierdzanie tapety do ściany powinno zaczynać się od okna lub od drzwi. Niektóre tapety można kleić w sposób tradycyjny, gdzie nakłada się klej na arkusz okleiny. Klej trzeba rozprowadzić równo, następnie tapetę przykleja się dokładnie na zaznaczony na ścianie obszar. To najlepszy sposób w przypadku tapet papierowych i winylowych. Tekstylne tapety można naklejać na posmarowaną klejem ścianę. Na rolkach tapety powinien być zaznaczony kierunek klejenia, wystarczy się go trzymać i wzór będzie zachowany. Należy też unikać powstawania bąbli powietrza, można je wyeliminować za pomocą gumowego wałka, dociskając go do tapety podczas klejenia. Po przyklejeniu arkusza przez parę minut można wykonać korektę położenia okleiny, wyrównać ją lub pozbyć się powietrza. Tapety można docinać przy pomocy ostrego nożyka do tapet. Jest to bardzo przydatne narzędzie przy próbie dopasowania motywów dekoracyjnych. Tapetę na ścianie lepiej jest jednak docinać nożyczkami i należy robić to przed wyschnięciem kleju.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Sugeruję nigdy nie zabierać się do tego samemu, tylko zawsze mieć kogoś – a najlepiej ze dwie osoby – do pomocy. Efekty są znacznie lepsze i trwalsze! 🙂
Bardzo się cieszę, że tapety wracają do łask. Od dawna podobają mi się wnętrza z ich wykorzystaniem – myślę, że w ostatnich latach były bardzo niedoceniane!