W jakiej technologii zrobić strop
Strop – jaką technologię wykorzystać do budowy stropu? Przedstawiamy kilka faktów, które powinien znać każdy, kto buduje dom. Artykuł podzielony został według poniższych nagłówków:
- Rodzaje technologiczne, w jakich wykonany jest strop
- Zbrojenie stropu, a zasady
- Zbrojenie do stropu gęstożebrowego
- Zbrojenie stropu monolitycznego
- Zbrojenie wieńca stropu
Rodzaje technologiczne, w jakich wykonany jest strop
Jeśli chcesz, aby strop był wytrzymały i sztywny to musisz wykonać dodatkowo do niego zbrojenie, gdyż pod wpływem obciążenia strop się zgina. Bez zbrojenia na pewno uległby on uszkodzeniu i nie spełniałby już swoich podstawowych zadań. Zbrojenie układane jest na dolnej części stropu, a o jego nośności decyduje stal, która jest wykorzystywana do tego typu celu. Jednak wszystko ma swoją wytrzymałość i w momencie, gdy zbrojenie będzie za mocno obciążone to dojdzie do naprężenia stali, która po czasie może pęknąć. Dodatkowo do zbrojenia używa się także beton. Jego zadaniem jest utworzenie strefy ściskania, która równoważy siły, które są przenoszone przez pręty stalowe. Sposób zbrojenia wybierany jest wyłącznie u konstruktora, który na podstawie obliczeń i analizy podejmuje decyzje.
Zbrojenie stropu, a zasady
Po ułożeniu zbrojenia do stropu całość jest kontrolowana przez szefa budowy od ekipy, która została zatrudniona do tego typu prac. Sprawdzane jest ułożenie belek stropowych oraz długość podparcia stropu na murze lub innych podstawach, a także średnica prętów. Również sprawdza się także wszystkie uwzględnione wcześniej w projekcie najważniejsze aspekty. Warto także dodać, że beton na strop podaje się za pomocą pompy.
Zbrojenie do stropu gęstożebrowego
Ten rodzaj stropu jest bardzo popularny przy budowie domu jednorodzinnego. Wykonuje się je w bardzo szybkim tempie. Nie wykonuje się dodatkowego zbrojenia wystarczy tylko to zawarte w prefabrykowanych elementach. Podstawą takiego zbrojenia są belki stropowe, które zyskują właściwości nośne dopiero po zespoleniu z pustakami oraz warstwą nadbetonu. Belki zbrojeniowe to nic innego jak beton lub ceramika z betonem, stopki z oraz pasa dolnego. W stopce są zatopione 2 pręty zbrojeniowe oraz krzyżulce kratownicy przestrzennej wraz z górnym prętem zbrojeniowym. Zbrojeniowe belki stropowe muszą mieć określoną długość oraz nośność, która wynosi 50 – 60 cm. Układane są na nich pustaki stropowe, po czym całość jest zalewana warstwą nadbetonu. W miejscach, w których ciężar jest duży strop wzmacniany jest dodatkowo 2 do 4 dodatkowymi belkami. Warto zaznaczyć, że kratownice stosuje się tylko i wyłącznie w miejscach zwiększonych obciążeń takich jak np. kominy, gdyż belki po przeniesieniu ciężaru mogą pęknąć. Wykonywane są one z prętów zbrojeniowych, które układane są prostopadle do belek nośnych.
Zbrojenie stropu monolitycznego
Musi zostać wykonany przez ekipę na budowie. W projekcie takiego zbrojenia znajdziesz informacje na temat klasy stali zbrojeniowej, grubość prętów, a także gęstość, z jaką należy je ułożyć. Pod żadnym pozorem nie należy tego typu opisu zmieniać, gdyż parametry te mają wpływ na wytrzymałość stropu. Do wykonania takiego zbrojenia używa się prętów, które mają średnice 12-14 mm. Wiązane są one drutem w taki sposób, aby stworzyć kratę, która będzie miała wymiary 12×12 lub 15×15.
Strop monolityczny – może być wielki w momencie, gdy zostanie wykonane dodatkowe zbrojenie z prętów, które będzie robić za drugą warstwę. Dodatkowo takie zbrojenie warto zastosować w przypadku kiedy mamy do czynienia z wysuniętymi pytami balkonowymi.
Zbrojenie wieńca stropu
Nie ważne, jaki to rodzaj stropu, gdyż wieniec zbroi się na budowie. Układa się go na wysokości, jakie posiadają mury zewnętrzne. Konstruuje się je z 4 prętów w odstępach od 40 do 50 cm. Pręty następnie są łączone ze strzemionami, które także wykonane są z prętów, lecz o mniejszym rozmiarze.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Dzięki za ten artykuł. Właśnie tego szukałem. Teraz czuję się lepiej przygotowany do rozmów z moją ekipą budowlaną. A tych tematów do omówienia jest masa…
W moim przypadku wygrało zbrojenie do gęstożebrowego. Ekipa nie miała wątpliwości, że do domku jednoosobowego to idealny wybór. I póki co, 15 lat, odpukać, wszystko w porządku!