Narzędzia z warsztatu modelarskiego – od czego zacząć?
Chcesz zacząć swoją przygodę z modelarstwem, ale nie wiesz, co będzie ci do tego potrzebne? Przygotowaliśmy dla ciebie krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się, co musisz kupić na starcie, aby złożyć swój pierwszy model. Jeśli zaopatrzysz się w nie wszystkie, istnieje spore prawdopodobieństwo, że składanie modeli okaże się dla ciebie czystą przyjemnością i pasją na całe życie – możesz nam wierzyć. Mamy też kilka sugestii jakie produkty, które znajdziesz w swoim domu, możesz wykorzystać, jeśli nie stać cię jeszcze na komplet profesjonalnych narzędzi – w końcu nie od razu Rzym zbudowano, prawda?
Przyda się coś ostrego
Biorąc się za składanie modelu, unikaj mechanicznego wyłamywania elementów z ramek. Dzięki temu unikniesz ryzyka uszkodzenia delikatnych części.
Na początku do ich wycinania możesz wykorzystać narzędzia, które znajdziesz w domu, np. nożyka do tapet. Co prawda precyzja nie będzie zabójcza, a po wycięciu z ramek, od elementów odstawać będą małe zadziorki łączeń, ale z nimi bez problemu uporasz się tym samym narzędziem, choć będzie to trochę czasochłonne. To rozwiązanie pozwoli ci ograniczyć koszty przy pierwszych składanych przez ciebie, a jednocześnie będziesz miał możliwość przekonania się, czy modelarstwo jest czymś, co cię kręci.
Kiedy uznasz, że składanie modeli zaczyna stawać się twoją pasją, przyjdzie czas na zainwestowanie w narzędzia z prawdziwego zdarzenia. Na początku powinieneś zaopatrzyć się w nożyk modelarski z trójkątnym ostrzem. To narzędzie da ci większą kontrolę nad wycinanym elementem. Z pomocą niewielkiego ostrza będziesz mógł z chirurgiczną precyzją obrabiać części twojego modelu, a to znacznie usprawni twoją pracę oraz zwiększy jej komfort. Z czasem możesz też zacząć dokupywać do swojego nożyka wymienne ostrza o różnych kształtach – dzięki nim twoje hobby wkroczy na jeszcze wyższy poziom!
Czym oszlifować nieoszlifowane?
Na pewno chcesz, aby twoje modele wyglądały schludnie i estetycznie. W tym celu powinieneś zadbać o oszlifowanie wyciętych z ramek elementów. Pozostałości po wycięciu z ramek czasami da się obrobić nożykiem, ale zwykle do gry wkroczyć musi pilnik lub papier ścierny. Na dobry początek możesz postawić na rozwiązanie „domowe” i wykorzystać pilniczki do paznokci. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na ich gradację – w przypadku modelarstwa odpowiednie będą pilniki z przedziału od 240 do 1200. Kiedy pierwsze modele będziesz już miał za sobą, możesz przerzucić się z pilników kosmetycznych na o wiele bardziej precyzyjne narzędzia, które znajdziesz w sklepach modelarskich. Chodzi o metalowe pilniki o wąskich, różnokształtnych grotach. Spiczaste, płaskie, trójkątne, okrągłe – wybór jest całkiem spory, a każda z opcji da ci inny efekt. W twojej pracowni przydadzą się również różne papiery ścierne. Te o bardzo wysokiej gradacji będą doskonałe do matowienia i szlifowania farby, jeśli zamierzasz położyć więcej niż jedną warstwę. Możesz też zastanowić się nad zakupem mini wiertarko-szlifierki – ten gadżet niezwykle usprawni twoją pracę… ale to już temat na osobny artykuł.
Precyzja to podstawa
…a więc zaopatrz się w pęsety. Bez tego ani rusz – wierz nam. Nie ograniczaj się do jednej pęsety. Jeśli jeszcze o tym nie wiesz, można wyróżnić m.in. pęsety o samozaciskających się szczypcach, szczypcach ząbkowanych oraz takich o szpiczasty, ostrym zakończeniu. Zbierz je wszystkie – każda z nich sprawdzi się w nieco innych zadaniach. Nie będzie to duży koszt, a na pewno ułatwi ci pracę nad modelami.
Gdy brakuje ci rąk
Przy tak precyzyjnych pracach można odnieść wrażenie, że przydałaby się trzecia dłoń do pomocy. Tak się składa, że istnieje narzędzie, które takową pomoc ci zapewni. Tzw. third hand, czyli, nomen omen, „trzecia ręka” to stojak z lupą i szczypcami, w których możesz umiejscowić obrabiany element. Tym sposobem zyskujesz dwie wolne ręce do pracy, a interesującą cię część modelu widzisz w znacznym powiększeniu. Przydatne, prawda?
Mając te narzędzia, niestraszny ci będzie żaden model. W drugiej części tego artykułu dowiesz się o niezbędnych w modelarstwie akcesoriach chemicznych, takich jak kleje, farby i… Ha! Resztę zdradzimy ci w kolejnym poradniku ;).
Artykuł powstał przy współpracy z https://www.mojehobby.pl
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.