Auta na gaz – zalety i wady
Samochody z instalacją LPG cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Warsztaty mają pełne ręce pracy, ponieważ pomimo coraz większego udziału aut elektrycznych na rynku, zainteresowanych instalacją gazu nie brakuje. Czy wynika to wyłącznie z aspektów ekonomicznych? O tym, jakie są zalety i wady instalacji LPG, przeczytasz w poniższym poradniku!
Współczesne instalacje LPG
Instalacja LPG może być dzisiaj przeprowadzona praktycznie na każdym silniku. Silnik benzynowy z pośrednim wtryskiem paliwa i hydrauliczna kompensacja luzu zaworowego nie są już wyznacznikami tego, czy można zamontać LPG, czy nie. Profesjonalny warsztat Auto Gaz zdiagnozuje rodzaj jednostki i zaproponuje optymalne rozwiązanie. Jest w czym wybierać, ponieważ wyróżnić dziś można aż pięć generacji instalacji, z których trzy stosowane są powszechnie.
Każda pełna instalacja gazowa w samochodzie składa się z szeregu komponentów, w tym między innymi ze zbiornika LPG (dostępne są różne pojemności, najczęściej od 40 l do 70 l), jego osprzętu, regulatora przepływu, parownika, wlewu paliwa i elektromagnetycznego zaworu odcinającego. Koszt instalacji zależy od wszystkich powyższych parametrów. Największe znaczenie ma wybrana generacja instalacji. Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, warto sprawdzić poradniki o autogazie na stronie Gazeo – https://gazeo.pl/poradniki.html. Przy okazji można porównać ceny montażu instalacji w wybranym województwie!
Główne zalety LPG
Auta na gaz mają mnóstwo zalet, które uszczęśliwiają ich posiadaczy. Zdecydowanie najważniejszym plusem jest koszt eksploatacji. Ceny LPG są bowiem nawet ponad dwukrotnie niższe względem cen za paliwa do silników benzynowych i Diesli. Przykładowo, dla silników benzynowych koszt przejechania 100 km przy spalaniu w cyklu mieszanym rzędu 12 l / 100 km może wynosić obecnie nawet ok. 100 złotych. W przypadku LPG koszt ten będzie plasował się mniej więcej na poziomie 40 – 45 złotych.
Jednak instalacja gazowa w samochodzie niesie ze sobą także wiele innych korzyści. Auto na gaz porusza się ciszej i płynniej, co ma przełożenie na komfort jazdy. Zbiornik z gazem może być traktowany jako dodatkowe zabezpieczenie – w każdym momencie można przełączyć się z benzyny / oleju napędowego na gaz i odwrotnie. Co więcej, LPG nie ma tak silnie korodujących właściwości jak pozostałe paliwa. Oznacza to, że silniki zasilane LPG paradoksalnie mogą być znacznie dłużej niezawodne, pozwalając na zrobienie spektakularnych przebiegów.
Mankamenty samochodów z instalacją gazową
Wadą instalacji gazowej jest początkowy koszt, na który składa się zarówno sprzęt, jak i tzw. robocizna. W zależności od wybranej generacji instalacji należy liczyć się z kosztem rzędu 3000 – 6 000 złotych. Inwestycja ta jednak może zwrócić się już po przejechaniu 20 000 km. Trzeba również pamiętać o dodatkowych opłatach, ponieważ auta na gaz należy zgłosić do Wydziału Komunikacji oraz uiścić wyższe ubezpieczenie OC.
Trzeba również pamiętać o tym, że pobór gazu w samochodzie jest wyższy, niż pobór oryginalnego paliwa (benzyny lub oleju napędowego). Konkretne wyniki zależą zarówno od jednostki silnikowej, jak i wybranej generacji instalacji, niemniej jednak zwyczajowo mówi się o różnicy 10% – 20%. Wciąż jednak wystarczy dane te wstawić do prostego równania, aby szybko się przekonać, jak bardzo w kontekście drożejących paliw opłacalne są auta na gaz!
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.