Dostępność i zastosowanie faktoringu w firmie

Dostępność i zastosowanie faktoringu w firmie

Faktoring to bardzo dobry sposób na to, by nieprzerwanie mieć dostęp do kapitału obrotowego. To baza powalająca kształtować rozwój firmy, a w co poniektórych przypadkach jej być czy nie być. Faktoring to usługa dostępna, ale nie wszyscy przedsiębiorcy znają, na czym ona polega.

Co oznacza faktoring?

Faktoring w skrócie można nazwać wykupem faktur z odroczonym terminem płatności. W praktyce ma wygląd to tak: podmiot gospodarczy wystawia swojemu klientowi fakturę z odroczoną płatnością i musi czekać na gotówkę, która okazuje się potrzebna już teraz. Tutaj z rozwiązaniem przychodzi firma faktoringowa, która płaci wartość faktury i w obecnej chwili wierzytelność przenosi się na nią.

Usługi faktoringowe są stosunkowo umiarkowanie znane, na polskim rynku jest jednak już wiele marek faktoringowych, a nierzadko usługi faktoringu świadczą również banki. To jednak niezależne firmy faktoringowe przeważnie stają się wierzycielem dla kontrahentów rzeczowych firm i z upływem czasu ten trend się umacnia.

Oferowane rodzaje usługi

Przedsiębiorca może zdecydować się na dwa rodzaje faktoringu: pełny i niepełny. W pierwszym zabezpieczony jest przed nieuczciwymi partnerami, którzy nie mają zamiaru spłacić faktury w wyznaczonym okresie i drugim, wskazanym poprzez firmę faktoringową. W momencie niewypłacalności odbiorcy, firma sprzedająca nie ponosi odpowiedzialności, ponieważ finansowe skutki ponosi faktor. W wypadku faktoringu niepełnego, w takiej sytuacji przebiega regres, to znaczy nieuiszczona faktura przechodzi znowuż na przedsiębiorcę.

Mimo konkurencji rynkowej usługa ta może zdawać się droga, przede wszystkim dla małych przedsiębiorstw i samozatrudnionych. Aczkolwiek należy zauważyć przede wszystkim, że firmy nie stać na przerwy w produkcji z powodu oczekiwania na pieniądze. Faktoring to wyjście przywracające tak korporacji, jak i małej firmie płynność finansową, a co za tym idzie, umożliwia kontynuowanie działalności.

Dostępność faktoringu dla firm

Zanim uda się zacząć stosować faktoring w firmie,  należy z faktorem sygnować umowę. Wcześniej bank niejednokrotnie kontroluje kondycje firmy, natomiast nie dzieje tak w przypadku firm faktoringowych. Uzyskanie faktoring to bariery niż w przypadku wystąpienia o debet bankowy, nie trzeba przedstawiać żadnych poświadczeń ani zakładać żadnych materialnych odmian ubezpieczenia. Z tego względu start usługi jest nadzwyczaj szybki, podpisanie umowy zachodzi jak na produkty finansowe niemal błyskawicznie. Więcej czasu może zająć znalezienie odpowiedniej oferty faktoringu, co ułatwi jednak odwiedzenie strony: https://faktoringoferty.pl

Na faktoring może pozwolić sobie każdy biznesmen – chociażby posiadacz jednoosobowej działalności. Zaraz po podpisaniu umowy za wystawioną fakturę, faktor od razu przeleje środki na konto firmy. W tym momencie te pieniądze są do realnej dyspozycji firmy, a nie jedynie jako zapis księgowy, który dopiero za jakiś czas zamienia się w gotówkę.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Nowsze Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments