Jak kogoś wydziedziczyć?
W większości przypadków dzieje się tak, ze spadek po zmarłej osobie przypada jego najbliższej rodzinie. Jednak jeżeli wola zmarłego jest inna i chce, aby ktoś inny odziedziczył jego majątek, wówczas za życia powinien sporządzić testament (zgodny z prawem). Jest to dokument wskazujący na osoby, które mają otrzymać spadek po jego śmierci. Warto pamiętać o tym, że osoby wskazane w testamencie wcale nie muszą należeć do bliskiej rodziny.
Czym jest wydziedziczenie?
Jeżeli dana osoba zostanie wydziedziczona, nie tylko przestaje być spadkobiercą. W związku z tym przestaje mieć również prawo do tzw. zachowku. Zgodnie z prawem każdy ma prawo do dowolnego dysponowania swoim majątkiem nawet po śmierci, skąd też jeszcze za życia może wydziedziczyć najbliższą rodzinę i przekazać spadek dowolnej osobie, nawet takiej, z którą nie jest nawet w najmniejszym stopniu spokrewniony. Jeżeli rodzina nie została wydziedziczona, a nie uwzględniono jej w testamencie, ma prawo oni żądać od spadkobiercy wypłaty zachowku w wysokości połowy spadku, który otrzymaliby, gdyby nie zostali pominięci w testamencie.
Jak kogoś wydziedziczyć?
Zdarzają się sytuacje, w których spadkodawca z różnych przyczyn che po swojej śmierci pozbawić możliwości udziału w spadku członków najbliższej rodziny. Aby nie mieli oni prawa do otrzymania zachówku od spadkobiercy, musi dojść do wydziedziczenia, które może być dokonane włącznie w testamencie.
Aby wydziedziczenie było zgodne z prawem, muszą być spełnione ścisłe wymagania, takie jak:
- precyzyjne określenie osoby wydziedziczonej – tu nie może być nawet najmniejszych wątpliwości co do osoby wydziedziczonej. Choćby niewielkie niejasności mogą doprowadzić o tego, że pomimo woli zmarłego nie dojdzie do wydziedziczenia;
- dokładne określenie powodów, dla których wskazana osoba zostaje wydziedziczona (kwestia ta uregulowana jest w art. 1008 Kodeksu cywilnego);
- brak przebaczenia przed śmiercią ze strony spadkodawcy.
Kogo można wydziedziczyć? Sprawa może dotyczyć nie tylko dzieci i współmałżonka, ale również rodziców i rodzeństwo, czyli osoby mające prawdo do udziału w majątku spadkodawcy po jego śmierci pod warunkiem, że ten wcześniej nie sporządził testamentu ustalającego to, kto ma zostać jego spadkobiercą.
Warto pamiętać o tym, że wydziedziczenie związane jest z tym, że taka osoba nie ma już praw do starania się o zachówek po zmarłym bliskim.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.