Jak przygotować samochód pomocy drogowej? Zadbaj o szczegóły
Autotransportery znajdują swoje zastosowanie w podnoszeniu, relokacji i transporcie różnego rodzaju pojazdów, w tym również autobusów i samochodów ciężarowych. Aby jednak pojazdy ratownictwa drogowego mogły pełnić powierzone im funkcje, konieczne jest ich stosowne przygotowanie. W jaki sposób to zrobić? By nieco ułatwić to zadanie, zebraliśmy najważniejsze wskazówki w krótkim poradniku.
Pojazdy pomocy drogowej w świetle prawa
Pojazdy pomocy drogowej to wszelkie pojazdy lub przyczepy, które przeznaczone są do pełnienia określonych funkcji. W związku z tym konieczne staje się zarówno ich specjalnie przygotowanie, jak i wyposażenie w odpowiedni sprzęt. Wymagania techniczne, które muszą spełniać pojazdy ratownictwa drogowego, określone zostały odrębnymi przepisami. Znaleźć je można w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn. 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z zapisami prawa, podwozie pojazdu pomocy drogowej musi posiadać świadectwo homologacji. Decydując się na świadczenie takich usług, warto również postawić na pojazdy z wyposażeniem, pochodzącym z pewnych źródeł. Są one bowiem gwarancją bezpieczeństwa i wysokiej jakości pracy.
Jak wybrać samochód do pomocy drogowej?
Wybierając samochód, który będzie pełnił funkcję pomocy drogowej, warto postawić na producentów, cieszących się dużym zaufaniem i wysoką jakością wypuszczanych na rynek produktów. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że taki pojazd będzie eksploatowany w specyficznych warunkach, a od jego sprawności zależeć będą kwestie, związane z bezpieczeństwem na drodze. Dokonując wyboru, warto więc zwrócić uwagę na samochody dostawcze z odpowiednią ładownością, wyposażone w napęd na tylną oś oraz w podwójne koła. Ciężkie holowniki będą wymagały nawet 4-osiowych podwozi samochodów ciężarowych, wyposażonych w napęd kilku osi. Innym przypadkiem będzie transport niskopodwoziowy. Jak przeczytać można na stronie transport autobusów – Wrocław, naczepy niskopodwoziowe pozwalają na bezpieczny przewóz pojazdów o dużych gabarytach. Najważniejsza będzie tutaj przede wszystkim niska waga naczepy, a także jej dostosowanie do transportu pojazdów o niestandardowej wadze.
Jak powinien być wyposażony pojazd pomocy drogowej?
Samochód pomocy drogowej musi być wyposażony w odpowiedni osprzęt, by mógł pracować nie tylko efektywnie, ale również w pełni bezpiecznie. Do niezbędnych elementów należą tutaj m.in. wyciągarki, oświetlenie robocze i ostrzegawcze, elementy mocowania i najazdy. W codziennej pracy ważne będzie również wyposażenie elektryczne, takie jak prostowniki rozruchowe, reduktory i gniazda, a także pompy, siłowniki i najazdy, ułatwiające załadunek i rozładunek przewożonych samochodów. Niektóre firmy, jak np. pomoc drogowa 24h Jarex, oferują swoje usługi w zakresie holowania zarówno samochodów osobowych, jak i autobusów czy pojazdów ciężarowych. Warto wówczas pamiętać o doposażeniu pojazdów ratownictwa drogowego tak, by mogły one bezpiecznie wykonywać powierzone im funkcje, niezależnie od gabarytów transportowanych samochodów.
Jak powinien być oświetlony pojazd ratownictwa drogowego?
Oświetlenie pojazdu pomocy drogowej to niezwykle istotna kwestia, gwarantująca bezpieczeństwo w trakcie wykonywania obowiązków. Taki pojazd musi być wyposażony w umieszczoną na dachu belkę świetlną oraz w pojedyncze lampy ostrzegawcze. Co ważne, zgodnie z obowiązującym w naszym kraju ustawodawstwem, sygnał ostrzegawczy świetlny błyskowy musi mieć żółtą barwę i być widoczny dla uczestników ruchu z każdej strony z odległości 150 m. Konieczne będzie także wyposażenie pojazdu w zestaw tylnych świateł, mocowanych na pojeździe ciągniętym w momencie, gdy światła lawety są przez niego przesłonięte. Jak widać, przygotowanie pojazdów ratownictwa drogowego do pracy obejmuje wiele zadań. Dopełnienie obowiązków w tym zakresie warunkuje jednak wysoką jakość pracy i gwarantuje bezpieczeństwo transportu niesprawnych pojazdów.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.