Jak uciec przed Polskim Ładem – zmiana formy opodatkowania możliwa do 20 lutego
Przedsiębiorcy w związku z Polskim Ładem mają coraz mniej czasu na zmianę sposobu opodatkowania. Warto dokładnie przyjrzeć się swojej sytuacji finansowej i przeanalizować, która metoda prowadzenia firmy będzie najkorzystniejsza. Zmianę formy opodatkowania trzeba rozważyć indywidualnie, najlepiej po konsultacji ze swoim doradcą finansowym. Jakie wyjścia mają przedsiębiorcy, aby nie stracić na Polskim Ładzie?
Kontrowersje wokół składki zdrowotnej
Wiele emocji wśród przedsiębiorców budzi nowy sposób rozliczania składki zdrowotnej. W poprzednich latach istniała możliwość odliczenia jej od podatku. Teraz prowadzący działalność gospodarczą, a także pracownicy, będą pozbawieni tej sposobności, co może przełożyć się na zyski. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na ogólnych zasadach, będą musieli płacić 9% składkę zdrowotną. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, ale rozliczają się za pomocą podatku liniowego, płacić będą 4,9% od dochodu. Osoby rozliczające się ryczałtem, będą płacić składkę zdrowotną na podstawie sumy rocznych dochodów oraz w odniesieniu do przeciętnego wynagrodzenia wyliczonego w roku 2022. Np. dla osób, których roczny dochód nie przekroczy 60 tys. złotych, składką zdrowotna to będzie 60% przeciętnego wynagrodzenia.
Jaki sposób opodatkowania wybrać dla firmy?
Niestety, ale każdy przypadek musi być konsultowany indywidualnie, na podstawie informacji o dochodach firmy, przyszłości danej branży i możliwości dalszego rozwoju. Przedsiębiorcy muszą też rozważyć wysokość podatku, która obowiązuje przy rozliczaniu się na podstawie podatku liniowego lub na ogólnych zasadach. Czasami zmiana sposobu opodatkowania będzie korzystna. Niektórzy eksperci uważają, że wielu przedsiębiorców zrezygnuje z podatku liniowego i zacznie rozliczać się na zasadach ogólnych. Wydaje się to bardziej opłacalne, jeśli miesięcznie nie przekracza się dochodów 11 tys. złotych. Może też przybyć firm, które będą rozliczać się na zasadzie ryczałtu. Atrakcyjność tej metody zależy również od profilu działalności. Warto jednak zaznaczyć, że na wysokość składki zdrowotnej wpływają wszystkie przychody firmy. Sprzedaż firmowej nieruchomości możne znacznie podnieść wysokość składki. Jednoosobowe działalności gospodarcze mogą przejść na skalę podatkową, zwłaszcza jeśli przychody mieszczą się w widełkach, które dają możliwość skorzystania z ulgi dla klasy średniej.
Kiedy możliwa jest zmiana formy opodatkowania — terminy
Przedsiębiorcy, którzy chcą zmienić formę opodatkowania, powinni zrobić to niezwłocznie, aby zmieścić się w ustawowym terminie. Zmiana na podatek liniowy lub na ryczałt może zostać wykonana do 20. dnia miesiąca, po miesiącu, w którym przedsiębiorca odnotował pierwszy w roku podatkowym przychód. Jeśli więc przedsiębiorca w roku 2022 osiągnął już przychód, na zmianę formy opodatkowania ma czas do 20 lutego 2022 roku. Brak złożenia oświadczenia w terminie może skutkować brakiem zmiany w sposobie rozliczania się z fiskusem. Oświadczenie o zmianie formy opodatkowania należy złożyć w urzędzie skarbowym albo za pośrednictwem CEIDG.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Wyższe ceny, rosnąca inflacja to już czas, że zbliża się zmiana partii rządzącej