Jak zdobyć przyjaciół i przekonać do siebie ludzi
Człowiek jest istotą społeczną i potrzebuje ludzi w swoim otoczeniu. Brak relacji z innymi osobami może negatywnie wpływać na postrzeganie siebie, przyczyniać się do złego nastroju oraz do spadku wydajności w innych dziedzinach życia. Zdarza się, że niektóre osoby mają trudności w zdobywaniu przyjaciół lub nie potrafią nawiązywać znajomości i pielęgnować relacji. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą budować długotrwałe i satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi.
Warto być sobą
Na początku warto popracować na swoją postawą oraz nad akceptacją siebie samego. W tym celu trzeba uświadomić sobie swoje wady i zaakceptować je. Pomocne może być spisanie ich na kartce naprzemiennie z pozytywnymi cechami, które lubi się u siebie. Dzięki temu można zyskać przekonanie, że pozytywne cechy swoje charakteru są obecne i pomogą zyskać przyjaciół. Z niektórymi wadami da się walczyć, ale trzeba mieć ich świadomość. Samoakceptacja to skuteczne narzędzie to zjednania ludzi wokół siebie, które przydaje się w szkole oraz w pracy. Żartowanie ze swoich wad sprawia, że człowiek jest lepiej oceniany przez innych, a ludzie chętniej przebywają w jego towarzystwie. Nie warto udawać kogoś, kim się nie jest, odradzanie jest chwalenie się umiejętnościami, których się nie ma. Warto budować swoją pewność siebie poprzez poszerzanie horyzontów, uczenie się nowych umiejętności i otwieranie się na innych ludzi.
Pożegnanie się z krytyką, a chwalenie innych
Nikt nie lubi nadmiernej krytyki oraz ocenienia. Jeśli ktoś cały czas wytyka wady i zachowania innych osób, szybko otrzymuje etykietkę marudy i malkontenta. Ludzie zaczynają instynktownie unikać takich osób, nie otwierają się przed nimi i odpowiadają w sposób zdawkowy na zadanie pytania, związane jest to ze strachem przed krytyką i niechęcią do bycia ocenianym. Uważa się, że bardzo lubiane osoby, w których towarzystwie miło jest przebywać, rzadko krytykują innych, nie rozsiewają plotek i nie oceniają zachowania. Dzięki temu można swobodnie czuć się w ich towarzystwie i śmiało dzielić się swoimi doświadczeniami i przeżyciami. Ludzie mają przeważnie zbliżone potrzeby, które dotyczą różnych sfer życia. Szczególnie istotna jest potrzeba akceptacji. Ludzi można zjednać poprzez taktowne i szczere pochlebstwa. Poniżej kilka sytuacji, w których komplement może być mile widziany:
- pochwalenie osiągnięć zawodowych, osobistych,
- powiedzenie komplementu na temat ubioru lub fryzury,
- docenienie kreatywności, pomysłowości, poczucia humoru,
- pochwalenie wyborów, zakupów, gustu.
Empatii można się nauczyć
Empatyczne osoby są dużo pozytywniej postrzegane przez towarzystwo, niż ludzie, którzy pozbawieni są tej zdolności. Dobra wiadomość jest taka, że empatii można się nauczyć. Warto stawiać siebie na miejscu drugiego człowieka, w tym celu można ubrać jego przysłowiowe buty i zadać sobie pytanie o własne odczucia w danej sytuacji. Ten prosty zabieg pozwoli obudzić w sobie empatię.
Rozmawianie na różne tematy
Zwiększanie swoich zainteresowań sprawia, że zyskuje się więcej tematów do rozmów. Cechuje to ludzi lubianych i takich, którzy potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji. Nietuzinkowe i ciekawe hobby może sprawić, że zdobędzie się grono zainteresowanych słuchaczy lub spotka się pokrewną duszę, która podziela pasje. Należy też dodać, że trzeba nie tylko barwnie opowiadać, ale też słuchać ludzi z należytą uwagą i z zainteresowaniem. Zadawanie pytań i odpowiednia mimika twarzy, sprawia, że rozmówca czuje się dobrze, jest zmotywowany do mówienia i lubi przebywać w towarzystwie słuchacza.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Wychodzę z założenia, że dobro powraca. Czasami wystarczy szczery uśmiech, chęć poznania drugiej osoby i autentyczne skupienie się na jej słowach. Warto okazywać ciepło innym!
W dobie internetu często udajemy kogoś, kim nie jesteśmy i potem przenosimy to na życie realne. Nie ma co! Tacy, jacy jesteśmy, jesteśmy wiele warci i trzeba o tym pamiętać!