Papugi domowe – gatunki, co jedzą papugi, ile żyją, jak o nie dbać?
Papugi są jednymi z najchętniej wybieranych zwierząt domowych. Są one bardzo towarzyskie i lubią kontakt z człowiekiem. Każdy, kto chciałby posiadać papugę w swoim domu powinien dowiedzieć się, jakie gatunki są najbardziej popularne oraz w jaki sposób właściwie dbać o swojego pupila. Dzięki temu będzie on wiernym towarzyszem przez długi czas. Część z nich można oswoić do takiego stopnia, że będą wykonywały podstawowe komendy, a także spędzały czas poza swoją klatką.
Najpopularniejsze gatunki papug domowych
Jednym z najchętniej wybieranych gatunków papug, które świetnie czują się w domowych warunkach jest nimfa. Są to ptaki pochodzące z Australii, a długość ich ciała może osiągać około 30 cm. Cechą charakterystyczną dla tego gatunku są pomarańczowe plamki na policzkach oraz pierzaste czubki na głowie. Są to ptaki bardzo przyjazne i lubiące kontakt z ludźmi. Ze względu na rozmiary oraz zamiłowanie do ruchu nimfy powinny posiadać przestronne klatki. Dożywają najczęściej 15-20 lat. Innym gatunkiem, który również bardzo chętnie wybierany jest na zwierzęta domowe ą papużki faliste. Są to niewielkie ptaszki, których długość nie przekracza zazwyczaj 20 cm. Żyją zazwyczaj 15 lat i są bardzo mało wymagające. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że najlepiej czują się w towarzystwie innych przedstawicieli swojego gatunku. Do tego, aby papugi dożywały sędziwego wieku i cieszyły się dobrym zdrowiem niezbędne jest odpowiednie ich żywienie. Najlepiej jest wybierać dostępne gotowe mieszanki, których skład jest odpowiednio zbilansowany. Zawierają one odpowiednie ilości ziaren, kiełków traw, gałęzi, warzy oraz owoców.
Gadające papugi – jakie wybrać?
Papugi, które są w stanie naśladować powtarzane przez człowieka słowa czy dźwięki cieszą się ogromną popularnością. Są one w stanie nauczyć się nawet kilkuset słów, co jest na prawdę imponującym osiągnięciem. Takie gatunki papug są także najbardziej wymagające, gdyż wymagają zapewnienia im odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju. Bardzo często dożywają one także nawet 50-60 lat, co trzeba mieć na uwadze decydując się na zakup takiego zwierzęcia. Jednym z takich gatunków są ary, których długość ciała może osiągnąć nawet 95 cm. Wymagają więc bardzo dużej woliery, po której będą mogły swobodnie się poruszać. Ary bardzo mocno zżywają się ze swoimi opiekunami i są im niezwykle oddane. Jest to dość hałaśliwy ptak, który bardzo lubi powtarzać różne słowa czy dźwięki, przez co jego zachowanie może być nieco uciążliwe. Innym gatunkiem gadającej papugi jest żako. To mniejszy ptak, gdyż ma on najczęściej 30 cm długości. Mimo swoich niewielkich rozmiarów również wymaga zapewnienia mu odpowiednich warunków. Niezwykle ważne jest otoczenie go troską, gdyż przywiązują się one do właścicieli, a w przypadku braku poświęcania im zbyt małej ilości czasu mogą nawet popaść w depresję. Bardzo często zdarza się, że szczególnie upodobają sobie tylko jednego z właścicieli, a pozostałych domowników traktują wręcz z agresją i złością. Doskonale naśladują ludzką mowę oraz tembr głosu, dzięki czemu imitują niemal identyczne dźwięki.
Innym gatunkiem domowych papug jest kakadu. Charakterystyczną jej cechą jest duży pióropusz na czubku głowy. Osiągają najczęściej 50 cm długości. Muszą być trzymane w mocnej i dobrze zabezpieczonej klatce, gdyż mogą sobie bez problemu poradzić z jej uszkodzeniem dzięki wyjątkowo mocnemu dziobowi. Wymagają podawania właściwie dobranej paszy, gdyż nieprawidłowe żywienie może negatywnie odbić się na ich zdrowiu oraz wyglądzie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Większość swojego życia hodowałam nimfy. To piękne, kochane i bardzo przywiązujące się ptaki. Polecam każdemu, kto chciałby w swoim życiu dużo radości!