Sztuka snu dla kreatywności: Jak wykorzystać sen do inspiracji twórczych?
Wiele się mówi o tym, jak ważny jest zdrowy sen. Nie ma się co dziwić – umożliwia on prawidłowe funkcjonowanie organizmu zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Jednak to nie wszystko! W przypadku osób kreatywnych jest on również źródłem inspiracji. A w jaki sposób oraz na czym polega zapewnienie sobie komfortowego wypoczynku?
Jak sen wpływa na kreatywność?
O tym, że sen pełni niezwykle ważną rolę w naszym życiu nie trzeba nikomu mówić. Jak się okazuje, coraz większa część z nas zdaje sobie sprawę z tego, że korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu pod kątem fizycznym i psychicznym. Jednak, jak to jest z kreatywnością? Jak się okazuje, kiedy śpimy, a dokładnie – wchodzimy w fazę REM, dochodzi do tworzenia ogromnej liczny nowych połączeń między wydarzeniami z dzisiejszego dnia i nie tylko. WYnika to z faktu, iż nasz mózg analizuje wszystkie obrazy czy wydarzenia, których jesteśmy bardziej lub mniej świadomi. Skutkiem tego są sny, które odzwierciedlają zapamiętane doświadczenie, wydarzenie, pragnienie, obawę czy emocję. Dla wielu osób kreatywnych są one inspiracją do prowadzenia swojej twórczości. Oprócz tego, po zdrowym wypoczynku w komfortowym łóżku, które jest wyposażone, np. w materace Hilding, rano możemy obudzić się ze świeżą głową pełna nowych pomysłów!
Sposoby na zapamiętanie inspirującego snu
To niesamowite, jak sen, który nasz mózg sam stworzył, jest w stanie zainspirować do kreatywnych działań. Może tyczyć się to pisanej powieści, malowanego obrazu czy tekstu do piosenki. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie zapamiętać swoje sny. Czy można tego uniknąć? Dobrą informacją dla osób kreatywnych jest to, że istnieje wiele sposobów, dzięki którym jesteśmy w stanie zapamiętać sny! A oto kilka przykładów:
- afirmacja – polega na mówieniu głosem wewnętrznym przed snem “po przebudzeniu będę pamiętał/a wszystkie moje sny” lub “zapamiętać swoje sny”. Najważniejsze, aby kwestie te były pewne i niosły ze sobą wiarę w pamięć snów,
- ćwiczenia na pamięć wsteczną – pomóc w tym może przypomnienie sobie całego dnia od początku, aż do tej konkretnej minuty. Regularnie ćwicząc ten mechanizm, jesteśmy w stanie łatwiej przypomnieć sobie swój sen,
- dziennik snów – to właśnie w nim zapisuje się swoje sny, np. w nocy. CO jakiś czas warto go przejrzeć, a być może zainspirujemy się konkretnym snem lub przypomnimy sobie jego kontynuację.
Jak spać, aby mieć inspirujące i kreatywne sny?
Wiemy już, że sen można wykorzystać do inspiracji twórczych – jednak jak się porządnie wyspać, aby z tego skorzystać? Tak naprawdę sekret tkwi we właściwej higienie snu. Odnosi się ona do wielu punktów, z czego najważniejszym z nich jest odpowiednio skomponowane łóżko do spania. W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, że to właśnie materac do spania gwarantuje najlepsze wsparcie dla całej sylwetki. Na współczesnym rynku znajdziemy różnego rodzaju modele, w tym:
- materace piankowe, m.in. lateksowe (Hilding Melody) czy termoelastyczny (Hilding Salsa),
- materace sprężynowe, m.in. kieszeniowe (Hilding Cha-Cha), multipocket (Hilding Flamenco) czy pocket plus (Hilding Lambada),
- materace hybrydowe, m.in. Hilding Dance czy Hilding Electro.
Oprócz tego nie zapominajmy o akcesoriach sypialnianych! Ważną rolę odgrywa tutaj poduszka, kołdra, stelaż, pościel oraz ochraniacz na materac!
Bez dwóch zdań zdrowy sen to porządna dawka kreatywności na cały dzień! Wiąże się to nie tylko z inspirującymi snami, ale także powstawaniem nowych połączeń w mózgu, przez co łatwiej i szybciej wpadamy na pewne rozwiązania. Zatem wniosek jest jeden – warto się wysypiać!
Artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.