Uprawa czerwonej kapusty
Kapusta czerwona głowiasta to jedna z wielu odmian kapusty. Swój wyjątkowy kolor (na tle innych rodzajów tego warzywa) zawdzięcza przeciwutleniaczom. Co ciekawe posiadają one właściwości przeciwzapalne i antynowotworowe. Ma ona również wiele składników odżywczych, makro- i mikroelementów oraz witaminy takie jak A, B, C i E. W tym artykule dowiesz się, jak ją uprawiać, by móc czerpać takie korzyści dla organizmu z „własnego ogródka”.
Wymagania glebowe do uprawy czerwonej kapusty
Najlepszą glebą, na jaką można się zdecydować jeśli chodzi o uprawę kapusty jest gleba żyzna i lekka. Dobrze zadbać o prawidłową kwasowość, kapusta czerwona najlepiej rośnie na glebach o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym, w granicach pH 6,0-7,5. Gleba pod uprawę tej odmiany kapusty powinna również zatrzymywać wilgoć, by warzywo mogło pobierać wodę wtedy, gdy tego potrzebuje. Stanowisko dookoła powinno być odchwaszczone, warto więc co jakiś czas zadbać o jej otoczenie.
Najlepszy klimat do uprawy czerwonej kapusty
Klimat, który jest najlepszy do uprawy czerwonej kapusty powinien być niezbyt ciepły i wilgotny. Warzywo to najlepiej rośnie w temperaturach wahających się między 15 a 20 °C. Po paru tygodniach, gdy nasiona dobrze się zakorzenią i zaczną kiełkować, może ona znieść przymrozki maksymalnie do -5°C. Powietrze powinno być wystarczająco wilgotne.
Jak i kiedy posadzić czerwoną kapustę
Kapustę czerwoną uprawia się z rozsady. Można zrobić ją z nasion odmian wczesnych w połowie lutego, natomiast z odmian średnio późnych oraz z późnych końcem kwietnia. Ci, którzy nie chcą na własną rękę przygotowywać rozsady, mogą zdecydować się na gotowy produkt. Do ziemi sadzi się ją na przełomie lata i jesieni, a smaczne warzywa własnej produkcji można zbierać już 4 miesiące później, nawet w zimie, ale przed nadejściem przymrozków. Dużym błędem jest posadzenie kapusty po innych warzywach kapustnych lub rzepowatych. Można ją uprawiać „po sobie” jednak nie szybciej niż po 4 latach. W trakcie uprawy należy regularnie podlewać czerwoną kapustę i nawozić ją co około 3 tygodnie.
Spożywanie czerwonej kapusty wpływa niezwykle pozytywnie na ludzki organizm. Nie tylko działa przeciwzapalnie i antynowotworowo, ale również pozwala pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, łagodzi obrzęki i potłuczenia oraz leczy owrzodzenia układu pokarmowego.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.